A recreational consumer should expect to pay between $160 and $240 per ounce on average. Approximately $20 to $30 is the Typical Price Paid by Recreational Customers for One Eighth of an Ounce. Prices range from $5.76 to $8.64 dollars per gram for recreational users on average.